Perde Seçerken Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Perde, mekanların en önemli giysilerinden biridir. Evinize, ofisinize perde seçerken dikkat etmeniz gereken bazı kilit noktalar vardır.  Perde seçimine başlamadan önce mekanınızdan pencere ve duvar ölçülerinin alınmış olması seçiminizde size kolaylık sağlayacaktır.

KONSEPT

Mekanınızın tasarım konsepti perde seçiminize yön verecek noktalardan biridir. Modern, klasik ya da minimal tasarlanma durumuna göre mekan için seçilecek perde modeli ve kumaş gibi detaylar netleştirilebilir. Örneğin klasik evlerde yere kadar sürünen ağır ve gösterişli perdeler kullanılırken, modern evlerde daha spor perdeler tercih edilir.

RENK

Perde seçiminde önemli hususlardan bir diğeri ise renk uyumudur. Mobilyalarınızın, zemin döşemeniz yani parke ya da seramiklerinizin rengi, duvar ve halı renkleriniz ile uyumlu olmalıdır. Aynı rengin farklı tonları ile mekan hareketlendirilebilir. İklime Polat İçmimarlık olarak zaman zaman uyumu kontrastlarda yakalamayı tercih ediyoruz. Duvar ve fon perdenin renkleri birbirinden farklı olursa perde öne çıkabilir. Küçük mekanlar için açık renkli fonlar seçmek ferah bir etki yaratacaktır.

housedecorinteriors.co.uk

MODEL

Pencere yapısı da perde modelini belirleyen bir öğedir. Örneğin balkon kapısı olan yerlerde kapı sık sık açılıp kapanacağından stor perde kullanımı uygun olmaz. İhtiyaç durumuna göre tül, fon ve güneşliklerle kombin yapılabilir. Fonlar düz olarak bırakılabilir ya da toplanabilir şekilde ayarlanabilir. Mekanın ölçüsüne göre fon perde genişliği ayarlanır ancak minimum 60-80cm kadar olmalıdır ki kendini gösterebilsin.

interieursoie.be

Ahşap jaluziler son zamanlarda yeniden yükselişte. Modern evlerde özellikle mutfaklarda ve ofislerde kullanılmakta. Göztepe daire projemizde kullandığımız bu modeli inceleyebilirsiniz.

Mekanda perdelik yeri yoksa borulu rustik perde kullanılabilir. Halkalı ya da kapsüllü modellerden zevke göre aksesuar tercih edilebilir. Kendinden raylı olan rustik perdeler de kullanım kolaylığı sebebiyle tercih edilebilir.

soprojetos.com.br

Eğimli cephelerde çözüm olarak ipler aracılığıyla katlanarak toplanan vidalı ya da bantlı uygulanabilen plise perdeler kullanılabilir. Özellikle kış bahçesi ve cam balkonlarda da kolay bir çözüm olarak seçiliyor.

KUMAŞ

Kumaş türünü seçerken kullanım amacı dikkate alınmalıdır. Kumaşın ışığı ne oranda geçirmesini istediğinize karar vermelisiniz. Spor bir görünüm için keten, daha ağır bir duruş isterseniz kadife kumaşlara yönelebilirsiniz. Kumaşın kırışmayan ve kolay temizlenebilen olmasına dikkat edin. Yıkamaya ya da kuru temizlemeye uygun olup olmadığına dikkat etmelisiniz. Alçak tavanlı evlerde hafif ve güneş ışığının içeri girmesine müsaade edecek kumaşlar seçilmelidir.

casadevalentina.com.br

Perdeler ikili üçlü şekilde pilelendirilebilir. Pile oranına göre arkasında 15-20 cm kadar alan gerekir. Pileli perdeler yere sıfır ya da 1 cm havada olursa özellikle dalgalı modeller daha gösterişli duracaktır.

DESEN

Desen kullanımında eğer ki mekanınızda mobilya halı gibi geniş yüzeylerde fazla desen var ise perdenizi düz seçerseniz daha dengeli bir bitiş yakalamış olursunuz. Örneğin geometrik desenli bir halınız varsa düz bir fon perde seçmek doğru olacaktır. Alçak tavanlı bir mekanda düz ve desensiz perde kullanmak daha iyi sonuç verecektir.

Kendinden bordürlü perdelerle mekanınıza hareket katabilirken kendi seçeceğiniz kumaşlardan da bordür oluşturabilirsiniz. İklime Polat İçmimarlık olarak tasarladığımız mekanlara özel belirlediğimiz bordürlü perdeleri tercih etme sebebimiz mekanda eşsiz estetik bir dokunuş yaratmaktır.

MEKANİZMA

Motorlu sistem perdeler özellikle geniş cephelerde ve akıllı ev sistemi bulunan mekanlarda kolay entegre olur. Perdelik içinde elektrik hattı bırakılarak her mekanda uygulanabilir. Kontrolü ise kumanda ya da butondan yapılabilir. Motorlu perdelere aşağı yukarı ya da sağa sola  doğru hareket verilebilir.

AKSESUAR

Mobilya detaylarınızdaki renkleri perde aksesuarlarınızda tamamlayıcı olarak tercih edebilirsiniz.

Mekanda perdelik yeri yoksa dekoratif alınlıklar kullanılabilir. Üzerinde hazır alınlığı bulunan kornişler de bu durumda tercih sebebi olabilir.

anthropologie.com
next.co.uk

İklime Polat İçmimarlık olarak mekanlarınız için seçim yaparken bu yazımızın sizlere yol gösterici olmasını umut ediyoruz.

You might be interested in …