Halı Seçiminin Püf Noktaları

Halılar, evin havasını değiştiren ve dekorasyonun bütünlüğünü sağlayan önemli parçalardır. Halı seçerken dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır. Alacağınız halının malzemesi, formu, dekorasyonunuzla uyumu, evinizin hangi alanında kullanacağınız, boyutu ve rengi halı seçinizi etkileyecek önemli noktalardır.

Öncelikle halının hangi mekanda kullanılacağına göre seçim yapılır. Örneğin sirkülasyonun fazla olduğu koridor gibi alanlarda kaymaya, aşınmaya ve lekelenmeye karşı dayanıklı halılar kullanılırken çocuk odalarında antibakteriyel halılar seçilmelidir.

Mekanın stilnin belirlenmesi ve o stile uygun halı seçilmesi de önemlidir. İklime Polat İçmimarlık olarak biz modern stilde tasarladığımız mekanlarda minimalist, geometrik desenli halıları daha uygun buluyoruz. Klasik evlerde kullanılan mobilyaların hareketliliğine göre yine düz ya da desenli halılar da tercih edebiliyoruz.

Elbette mobilyanın rengi, perdenin rengi, evin duvar renkleri, döşemelik kumaşların rengi ve dokuları da halı seçimini etkileyecek hususlardır. Çok hareketli desen ve renkler bulunan mekanlarda çok karmaşık ve rengarenk halı kullanmak göz yorar ve tüm ürünler birbiriyle yarışacağı için genellikle sade halılar tercih edilmesi uygun olur.

www.spacejoy.com

Zemin döşeme (parke ya da seramik vb) rengi halının renk ve dokusunu etkiler. Çok koyu ve karmaşık renkli bir parke üzerinde açık renkli ve düz bir halı seçmek dengeleyici olacaktır.

Mekanın genel tasarımına fon oluşturacak bir halı için, krem, bej ve toprak tonlarında halılar tercih edilebilir. Tasarım hareketlendirilmek istenirse farklı bir renkte ince bordür geçilebilir. Ancak kullanılacak halının odak noktası olması istenirse canlı renklere, kendinden desenli ya da kademeli tek renk halılara yönelebilirsiniz.

www.spacejoy.com

Halının tasarımda bütünlüğü devam ettirmesi için kırlent, aksesuar, perde gibi parçalardan bir renk içermesi de iyi duracaktır.

Halıyı seçtiğiniz yerdeki ışık ve halıyı koyacağınız alandaki ışık farklı olabilir. Hem ışık rengi hem de geliş açısı sebebiyle farklı görünebilir dolayısıyla bunu önceden hesap ederek hareket edilmelidir.

www.spacejoy.com

Halının kolay temizlenir ve leke tutmayan özellikli olması da önemlidir. Günümüzde en çok tercih edilen halılar akrilik, bambu, yün, hasır ve viskondur. Akrilik halılar doğal olmasa da uzun ömürlü olduklarından tercih ediliyor.

Halınızın malzemesi, kaliteli iplikten üretilmesi ve düşük polyester oranına sahip olması en önemli konu. Halının el dokuması mı yoksa makine halısı mı olduğunu anlamak için halının arkasına bakabilirsiniz, küçük düğümler görürseniz bilin ki el dokumasıdır.

www.spacejoy.com

Oda büyüklüğü ile mobilyaların oranlarına göre ölçülendirilmesi gereken halılar genellikle mobilya ayaklarının en az 15-20 cm içine girecek şekilde konumlandırılır. Ancak bazı durumlarda ayaklardan önde biter, burada önemli olan oturma grubunun tamamını kapsayacak zeminde alan belirleyecek bir konumda olmasıdır. Ayrıca orta sehpa ölçüsüyle de orantılı olmalıdır ki biri diğerinin ölçüsü yanında zayıf durmasın.

Son yıllarda yemek masaları altında halı kullanımı tercih edilmese de kullanılacak olursa halının sandalyelerin kapladığı alanı kapsayacak şekilde konumlandırılması gerekir.

collov.com
unsplash.com/@iwood

İklime Polat İçmimarlık olarak mekanlarınız için halı seçimi yaparken bu yazımızın sizlere yol gösterici olmasını temenni ederiz.

You might be interested in …