Milano’nun ödüllü simge yapılarından Bosco Verticale-Dikey Orman

Bosco Verticale, yani Türkçesiyle Dikey Orman Milano’daki ödüllü simge yapılardan biridir. Aynı zamanda dünyanın ilk dikey ormanı olma özelliğini taşıyor. Porta Nuova Isola bölgesinde Porta Garibaldi tren istasyonundan çıktığınızda, ağaçlarla ve bitkilerle dolu bu yeşil kuleleri görürsünüz.

2014 yılında Boeri Studio Architects tarafından mimar Stefano Boeri, Gianandrea Barreca ve Giovanni La Varra’nın önderliğinde tasarlanmış. Stefano ve ekibi yatay kentleşmenin sebep olduğu tahribatı azaltmak ve şehrin oksijen ve yer sorunlarına çözüm bulmak üzere alternatif dikey kentleşmeye dair çalışmalar yürütüyorlar.

stefanoboeriarchitetti.net

Bosco Verticale, şehirde az yer kaplayarak çevre ve biyo-çeşitliliğin yenilenmesini, mikroklima ve oluşturulmasını, CO2 ve toz parçacıklarının emilimini ve oksijen üretilmesini sağlıyor. Bina 76 ve 110 metre yüksekliklerinde iki kuleden oluşuyor ve toplamda 480 ağaç ile 300 bitki barındırıyor. Yani bu bina kullanıcılarına şehir merkezinde etrafı bitkilerle çevrelenmiş bir yaşam alanı sunuyor.

stefanoboeriarchitetti.net

Bina yaşayan bir cepheye sahip, sürekli büyüyor ve gelişiyor. Bitkilerin renkleri mevsime göre değişiyor. Orada yaşamak isteyen insanlar, sadece bir daire değil ayrıca hangi ağaçları ve bitkileri yaşamak istediklerini de seçiyorlar. Proje için ağaç seçimi özel bir süreç gerektiriyor. Bina ile uyumuna ve yüksekliğine göre seçilen ağaç ve bitkiler yazın serinlik sağlarken, kışın ise yapraklarını dökerek mekanlara gün ışığının girmesini sağlıyor. Bitkiler, aynı zamanda iç mekanları akustik kirlilik, toz, rüzgar ve kontrolsüz güneş ışığından koruyor. Bu kuleler sadece insanlar için değil, böcekler ve kuşlar için de yaşam alanı sunuyor.

stefanoboeriarchitetti.net
stefanoboeriarchitetti.net

Detaylı bilgi için https://www.stefanoboeriarchitetti.net/en/project/vertical-forest/ sitesini ziyaret edebilirsiniz. Görseller mimarın resmi web sitesinden alınmıştır.

Yeşil binalar doğayla bağı kopmuş gri kentler için alternatif bir fikir olarak görülse de henüz deneme sürecinde zira dikey orman denilen bu yapılarda sulama, gübreleme, budama konularında oluşabilecek sorun ya da muhtemel çözümler de deneniyor. Bu yapılaşmanın sürdürülebilir olup olmayacağı henüz net değilse de yakın gelecekte göreceğiz.

Sevgiler.

 

You might be interested in …