Alçak Tavanlı Mekanlara Tasarım Müdahaleleri

İçinde bulunduğumuz mekanların psikolojimize etkisi oldukça fazladır. Alçak tavanlı iç mekanlar birçoğumuz için daraltıcı bir his yaratır. Mekanlarınızda kullandığınız renk, doku, ışık, mimari öğeler ve aksesuarlara yapacağınız doğru tasarım müdahaleleriyle tavanlarınızı olduğundan yüksek gösterebilirsiniz. İklime Polat İçmimarlık olarak sizin için birkaç ipucu derledik.

Minimalliği benimseyin

Mekanda fazla mobilya ve eşya kullanmak karmaşıklık yaratıp daraltıcı olabilir.

unsplash.com

Tavana gömülen aydınlatmalar tercih edin

Tavana gömülen spotlar, yukarı ışık veren duvar aplikleri ya da ayaklı lambaderler alçak tavanlı mekanlar için idealdir. Sarkan tavan aydınlatmaları mekanı daha alçak gösterir.

unsplash.com

Tavanınızı açık renge boyayın

Aydınlık bir mekan için ışığı yansıtarak yükseklik duygusu vermesi açısından tavanı beyaza ya da açık renge boyayın. Duvar ve tavanları aynı renge boyamak devamlılık hissi yaratarak mekanı olduğundan ferah gösterir. Eğer tavanı beyaz istemiyorsanız, mutlaka duvarların renginin birkaç ton açığını tercih edin.

unsplash.com

Alçak mobilyalar tercih edin

Mevcut mobilyalarınız yüksek ise duvarınızın renk tonlarında boyatarak illüzyon yaratabilirsiniz, böylece fazla öne çıkmayacaklarından yükseklikleri göz yormaz.

Eviniz alçak tavanlı ise gardırop gibi büyük hacimli mobilyalarınızın boyunu tavana kadar yapıp rengini açık tonlarda tutun ki, mobilya üzerinize gelecek gibi hissetmeyesiniz. Dikey ve ince kulplar ile dolabınızın düşeyselliği vurgulayarak mekanlarınızı olduğundan ferah yansıtabilirsiniz.

unsplash.com

Aynalardan yararlanın

Ayna mekanda ışığı yansıttığından ferahlık hissi verir. Dolayısıyla duvara dikey bir ayna asmak ya da kısmi bir alanını ayna ile kaplatmak daha aydınlık ve geniş gösterir.

unsplash.com

Dikey desenler kullanın

Böylece yükseklik hissini pekiştirerek havadar bir atmosfer yaratmış olursunuz. Örneğin duvar kağıtlarını buna göre tercih edebilirsiniz.

unsplash.com

Uzun perdeler seçin

Perdeler pencerenin üstünden değil, hemen tavan bitiminden başlarsa gözünüz bulunduğunuz mekanı daha yüksek algılar. Düz renkler ve dökümlü kumaşlar kullanılabilir.

unsplash.com

Dikey aksesuarlarla tamamlayın

Göz hizasına yerleştirilen dikey ince vazolar, mumlar, ve süs eşyaları kullanabilir ya da tablolarınız dikey olarak asabilirsiniz.

Dikmeleri sayesinde mobilyalarınız ile de alçak tavanlı mekanları olduğundan yüksek gösterebilirsiniz. Örneğin açık renkli ince rafların arasında daha kalın sütun gibi tavana kadar yükselen koyu renkli dikmeler düşey vurgunun anahtarı olabilir.

unsplash.com

Yukarıda bahsettiğimiz konulara özen göstererek yapacağınız seçimlerle evleriniz, ofisleriniz, iç mekanlarınız çok daha ferah hissettirebilir. İklime Polat İçmimarlık olarak hedefimiz tasarladığımız alanlarla kullanıcılarımızın fiziksel olduğu kadar ruhsal rahatlığını da gözetmektir. İçmimari tasarım ve uygulama proje talepleriniz için iletişime geçebilirsiniz.

Sevgiyle kalın.

You might be interested in …