Ufak Dokunuşlarla Yatak Odanızı Yenileyin

Yatak odanız sığınağınızdır. İşlevselliğin yanı sıra maksimum rahatlık ve konfor da sunmalıdır. En sevdiğiniz renkleri, duyguları ifade etmeli ki kendinizi oraya ait ve orada rahat hissedebilin. Bugünlerde evdeyken ufak dokunuşlarla yatak odanızı yenileyebilmeniz için İklime Polat İçmimarlık olarak sizlere bazı tüyolar veriyoruz. Yazının sonunda sizin için güncel ve ulaşılabilir ürünlerden oluşturduğumuz örnek bir liste de bulacaksınız. İyi okumalar. 

Dijitalden uzak

Yatak odanızın uzun bir günden sonra şarj olabileceğiniz bir kaçış rotası olmasına izin verin ve cep telefonunuzu, bilgisayarınızı, televizyonunuzu yatak odasından uzak tutun. Teknolojiden gün içinde yeterince yoruluyoruz. Yatak odalarımızı daha huzurlu bir alan haline getirmek sağlıklı bir uyku için önemli. 

Sadeleşme

Yatak odanız rahat, basit ve zarif görünmelidir. Öncelikle tüm objelerinizi gözden geçirip eleme yapın. Sirkülasyon alanının ferahlığı yani mekanın size hareket kolaylığı sağlaması önemlidir. Yatak odanızda sadece ihtiyacınız olan mobilyalar bulunsun. 

Renk tercihi

Fırsatınız varsa yatak başınızı tam ya da parçalı olarak, odanızdaki mobilyalara uygun bir renge boyayabilirsiniz. Kararsızsanız yılın rengini değerlendirebilirsiniz. Dinlendirici bir ton olması sayesinde ‘Klasik Mavi’ evlere de çok yakışıyor. Boya  mümkün değilse de kullanacağınız ev tekstil ürünleri ile odanızda renk uyumu yakalayabilirsiniz. Çok canlı, ağır renkler yerine, tek rengin tonlarından oluşan bir palet seçmek de yatıştırıcı bir etki yaratır. Mavi, lavanta veya yeşilin yumuşak tonları ile mücevher tonlarını düşünebilirsiniz.

Aydınlatma seçenekleri

Yatak odasında çeşitli aydınlatma seçeneklerinin bulunması önemlidir. Genel aydınlatma tüm odayı aydınlatır, bir lambader ya da abajur ekleyerek okuma için de ondan faydalanabilirsiniz. 

Aksesuar seçimi

Aksesuarlar minimum düzeyde tutulmalıdır. Yatak başına ya da uygun bir duvara bir tablo poster ya da dream catcher asabilir, komodininize bir bitki, mum ve kitap koyabilirsiniz. Komodininizden sıkıldıysanız bir sehpa ile yenilik getirebilirsiniz, objeleri toparlamak amacıyla bir obje tepsisi de kullanabilirsiniz.

Bitki kullanımı

İç mekanda bitki kullanımı stresi azalttığı ve havayı temizlediği için önemlidir. Elbette sahte bitkiler toz yapacağı için tercihiniz canlıdan yana olursa daha uygun olur. Bütün gece oksijen salgıladığı için Paşakılıcı bitkisinin (Sanseveria) daha rahat bir uyku için faydalı olduğunu söyleniyor.

Ayna

Odanızın daha büyük ve aydınlık görünmesini sağlamak için ayna ekleyebilirsiniz. Düz bir ayna almak yerine, yuvarlak oval ya da amorf bir ayna seçebilirsiniz. Aynayı asmak yerine duvara da dayayabilirsiniz.

Büyük yastıklar

Yatağınıza ekstra yastıklar ekleyerek konfor hissini artırabilirsiniz. İrili ufaklı yastıkları farklı renk ve desenleri karıştırıp eşleştirebilirsiniz. Desenli ve düz formlar, organik baskılar ve kontrast renkler kombinleyebilirsiniz.

Perde ve Halı / Kilim değişimi

Mevcut perde / halının değişimi ile bile yatak odasına farklı bir soluk getirmek mümkün. Yatak çarşafları, perdeler ve halı seçerken renk uyumunu göz ardı etmeyin. Halı ağır geliyorsa örgü bir paspas ya da kilim kullanabilirsiniz.

Kulp değişimi 

Odanızda gardrop, komidin, şifonyer gibi mobilyaların kulpları varsa değiştirerek küçük dokunuşlarla dahi büyük farklılık yaratabilirsiniz.

Güncel ve Ulaşılabilir Ürünler Seçkisi

Eğer siz de bu yazımızdan ilham alarak odanızda ufak da olsa değişiklik yapma yoluna giderseniz bizi instagram.com/iklimepolat adıyla etiketleyerek veya #iklimepolatöneriyor etiketini kullanarak paylaşabilirsiniz. Sevgiyle kalın.

You might be interested in …