Duvarlarınız İçin En Uygun Renk Seçimleri

Yaz gelirken mekanlarda en basit uygulanabilecek yeniliklerden biri duvar renklerini değiştirmektir. Renklerle mekanları daha aydınlık, karanlık, büyük ya da küçük görünmesini sağlayabiliriz. Bu sebeple bu blog yazımızda duvarlarınıza en uygun renk seçimini yapabilmeniz için sizlere birkaç öneride bulunacağız.

Mekanınızın gün içinde ışığı alma derecesine göre ve hangi saatte o mekanı kullanmayı tercih edeceğinize göre renk seçiminize yön verebilirsiniz. Zira aynı renk farklı ışıklar altında farklı görünebilir.

pinterest.com

Karanlık mekanlarda beyaz, ekru, bej, krem rengi gibi açık renkler kullanmak ferahlık sağlar. Bunlar haricinde açık tonlu canlı renkleri de seçebilirsiniz. Örneğin şampanya, fil dişi ve pastel renkler hem aydınlık hissettirir hem de canlılık verir. İklime Polat İçmimarlık olarak proje ve uygulamasını yaptığımız ticari mekan projemizde biz de pastel yeşil renk kullanarak aydınlık ve sıcak bir atmosfer yarattık.

fermliving.com
roomdsign.com

Mutfak ve çalışma odası gibi mekanlar için turuncu ve sarı renkler de kısmi olarak uygulanabilir.

Soğuk renkleri tercih etmek isterseniz, mavi rengi kullanabilirsiniz. Mavi en karanlık mekanlarda bile dingin bir atmosfer yaratır. Özellikle gri pigmentli buz mavisi yazlık mekanlarda iyi bir tercihtir.

roomdsign.com
ikea.com

Koyu renker daha aydınlık, geniş alanlarda kullanılmalıdır. Gri ve tonları son yıllarda çok trend olmakla beraber, bu renkleri mekanda Göztepe projemizde yaptığımız gibi yalnızca bir iki duvarda kullanmak daha uygundur. Eğer mekanınız uzun ince ise birbirinden uzak olan kenarların ikisinde karşılıklı olarak koyu tonları kullandığınızda mekanı daha dengeli hissettirebilirsiniz, çünkü göz koyu renkleri daha yakında algılar.

lieblings-blog.de

Elbette seçeceğiniz rengi belirlerken mekandaki tüm faktörleri de göz önünde bulundurmayı unutmayın. İklime Polat İçmimarlık olarak mekanların boya renklerini belirlerken mobilya, ev tekstil ve aksesuarlarla uyumlu bir renk seçmeye özen gösteriyoruz.

karwei.nl

You might be interested in …