Küçük Mutfaklarda Uygulanabilecek İpuçları

iklimepolaticmimarlik-kapak

Mutfak evin kalbidir denir. En çok zaman geçirilen alan olduğundan mutfakların doğru şekilde tasarlanması önemlidir. Küçük mutfakların tasarımında en önemli nokta fonksiyonel kullanım sağlayacak bir yerleşim hazırlamaktır.

Sürgü ya da akordiyon kapı kullanımı yerden tasarruf sağlayabilir böylece kapının üzerine doğru açılacağı alandan fonksiyonel olarak faydalanabilirsiniz.

iklimepolaticmimarlik-mutfak1
www.idealhome.co.uk

İklime Polat İçmimarlık olarak projelerimizde dar alanlı açık mutfaklarda, tezgah ve depolama alanı kullanımını arttırmak ve mekanın kalan kısmından mutfağı ayırmak için ada eklemeyi tercih ediyoruz.

iklimepolaticmimarlik-mutfak2
www.patreon.com/MaxArtbovich3

Dolapların tavana kadar olması depolama açısından alan sağlar. Mevcut dolaplar yeterli gelmiyorsa ve tezgahta konulacak araç gereçlere ve makinalara yer kalmıyorsa, duvarlara ekstra raflar eklenebilir. Bu da yeterli değilse dolap içi raf düzenleyiciler kullanılabilir.  Köşe alanlar için sepetli dolaplar ve modüler aksesuarlar eklenebilir.

iklimepolaticmimarlik-mutfak3
unsplash.com

Küçük mutfakları ferah göstermek için beyaz krem gibi açık renkler kullanmak önemlidir. Dolap kapaklarının düz ve parlak  olması ışığı yansıtacağından mekanın daha geniş olduğu algısını yaratır. Genel aydınlatmanın yanı sıra tezgah altı ışıklarla da aydınlık hissi arttırılabilir.

iklimepolaticmimarlik-mutfak4
pexels.com

Dar alanlarda kullanılan katlanabilir ya da duvara monte mobilyalar tercih edilebilir. Örneğin açılır-kapanır mutfak masaları, küçük mutfaklar için idealdir.

Siz de yaşam alanlarınız değerli bir noktası olan mutfaklarınızı yenilemek isterseniz İzmir, Alsancak‘ta yer alan iç mimarlık ofisimizi ziyaret edebilir, bizden fikir alabilirsiniz.

iklimepolaticmimarlik-mutfak5
ikea.com

 

You might be interested in …