İç Mekanlarda Güneş Işığı

Güneş ışığı, insan gelişimi için önemli bir enerji kaynağıdır. Zamanlarının çoğunu iç mekanlarda geçiren insanlar için başarılı bir yaşam, çalışma ve öğrenme ortamı yaratmada önemli bir rolü vardır. Yüksek öğrenme verimliliği ile motivasyonun yanı sıra görsel rahatlığı artırmaya yaradığı için yaşam alanlarının tasarımına dahil edilmelidir.

Güneş ışınlarının mekan içinde herhangi bir görme rahatsızlığı veya kamaşma yaratmadan bilinçli şekilde dağıtılması önemlidir. Mekanın işlevi, ışığın iç mekana alınış şekli, açıklıklar, ışığın şiddeti, ışığın temas ettiği yüzey ve malzemeler içeri girecek güneş ışığı miktarını ve yönünü belirler. Mekanlarda güneş ışığının yetersiz olduğu durumlarda istenen aydınlık düzeylerine ulaşmak için aşağıda belirteceğimiz bazı düzenlemeler yapılabilir.

-Kontrollü güneş ışığı almayı sağlayan geniş, göz hizasında bulunan yüksek pencereler dış mekanla bağlantıyı doğrudan sağladığından kullanıcı performansını yükseltir.

unsplash.com/@betagamma

 

Çatı ışıklıkları konforlu bir ortam yaratırken enerji kayıplarını da minimize edebilir.

beazy.co
karaeads.myportfolio.com

 

-Mekana ışık tüpü ya da optik yansıtıcı gibi sistemler entegre etmek tüketilen enerjiyi azaltmayı ve iç mekanın ışık kalitesini önemli oranda arttırmayı hedeflemektedir.

ecolinewindows.ca

 

-Gerektiğinde uygun yapay aydınlatma ile desteklenen kontrollü güneş ışığı ihtiyaçtır. Uygun gölgeleme yardımıyla parlama problemlerinden ve görsel rahatsızlıklardan kaçınılmalıdır.

sadswim.com

 

-Güneş ışığı, görevleri tamamlamaya çalışan gözler üzerinde stres yaratan yüksek kontrastları engellemek için alana birden fazla yönden girecek şekilde düzenlenebilirse olumlu etki yaratır.

heftiba.co.uk

 

-Oturma birimlerini pencerelere yakın yerleştirmek yardımcı olur.

unsplash.com/@betagamma

 

-Işığı yansıtmak ve yönlendirmek için cam, krom veya aynalı mobilya ya da dekoratif objelerden faydalanılabilir.

sidekix.ca

 

-Açık ve hafif perdeler  ve güneş ışığının içeri girmesine müsaade edecek kumaşlar seçilmelidir.

nathanfertig.com

 

İklime Polat İçmimarlık olarak yaşam alanları yaratırken insan-doğa ilişkisini referans alıyoruz. Dolayısıyla biyofilik ortamların bir özelliği olarak güneş ışığını tasarımlarımıza dahil etmeye çabalıyoruz. Sizler de mekanlarınızda yukarıdaki noktalara dikkat ederek yapacağınız müdahalelerle en doğru ve yeterli şekilde güneş ışığından faydalanabilirsiniz.

Sevgilerimle.

You might be interested in …