Motivasyon Artıran Home-Office Tasarımları

Covid-19 yüzünden evlerimizden çalışmak zorunda kaldığımız bu günlerde evinizdeki bir odayı ya da alanı home-office olarak düzenlemek daha verimli çalışmanızı sağlayacaktır.  Evden çalışırken yaşanan en büyük problem odaklanma yoksunluğu çünkü evlerimizde çok fazla dikkat dağıtıcı unsur mevcut. Çalışmak için bir masa ve sandalyeden fazlasına ihtiyaç duyuyoruz. Işığın, renklerin, seslerin ve objelerin etkisi bu anlamda çok önemli. İklime Polat İçmimarlık olarak kendi ilham veren, konforlu, motive edici çalışma alanınızı yaratmanız için birkaç ipucu derledik.

İhtiyaçlarınıza uygun bir alan belirleyin

Işık, ses, sıcaklık gibi dış etkenleri göz önünde bulundurarak ve kullanmanız gereken ekipmanları düşünerek evinizdeki en uygun odayı ya da alanı seçin.

Dikkat dağıtıcıları yok edin

Disiplini devam ettirebilmek adına çalışma alanınızda televizyon, telefon, iş dışı aktivitelere kafa yoracağınız şeyler bulunmamalı.

Ergonomik mobilyalar seçin

Gün boyu oturacağınız bu alandaki mobilyalar ergonomik olmalı ki belli fiziksel problemlere sebep olmasın. Bel boşluğunuzu bir yastıkla desteklemeyi ve düzenli aralıklarla mola vermeyi unutmayın.

Mekanı doğru ve yeterli aydınlatın

Doğal ışık çalışma alanlarında gerekli bir unsurken, öte yandan göz konforu açısından parlamaya neden olmamalı ki ekranı rahat görebilesiniz. Masa lambası ile gözlerinizi desteklemek isteyebilirsiniz.

Kişiselleştirin

Canlı renkler dikkati dağıttığından çalışma mekanlarında daha nötr ve sakin tonlar seçilmelidir.  Ortama canlılık vermesi açısından motivasyon sözleri içeren poster, tablo ya da obje ile canlı renklerin enerjisinden de faydalanabilirsiniz. Metal ya da mantar duvar panosu ya da yazı tahtası kullanabilir, notlarınızı ve günlük iş listelerinizi yaparak daha programlı olabilirsiniz.

Bitkilendirin

Görüş açınıza birkaç güzel bitki yerleştirmek konsantrasyonunuzu artırırken havanızı temizler.

Bonus

İşe gidiyormuş gibi kendinize belli çalışma saatleri belirlemek, üzerinize rahat bir ‘iş kıyafeti’ giymek, düzenli aralıklar vermek, pomodoro tekniği gibi denenmiş çalışma yöntemlerini uygulamak sizi evden çalışma konusunda daha motive olmaya yönlendirebilir.

Sağlıkla kalın.

You might be interested in …