Avrupa’nın En Büyük Yeşil Cephesi Kö-Bogen II

2020 yılında Düsseldorf, Almanya’da tamamlanan Avrupa’nın en büyük yeşil cepheli binası Kö-Bogen II ticaret ve ofis binası Ingenhoven Architects tarafından şehre mümkün olduğunca ‘yeşil’ sağlamak amacıyla tasarlandı.

dezeen.com

Kentsel yenileme projesinin bir parçası olarak yapılan binada tasarlanan kademeli yeşil cepheler, iklim değişikliğine kentsel ölçekli bir tepki veriyor. Bina için klasik yapılaşmanın aksine geleneksel mimari çözümlerden ayrılarak yeşil mimari fikri sistematik olarak uygulandı. Yeşil sistemin sürdürülebilirliği için yetkin bir şekilde geliştirilmiş bir bakım konsepti kurgulandı.

dezeen.com

Doğayı şehre getiren bu yapı yaz aylarında güneşten koruyup, temiz ve nemli hava sağlayacak 8 kilometre uzunluğundaki gürgen çitler ve 30.000’den fazla bitki ile donatıldı. Dikey bir park görevi gören çitlerde bölgenin parklarında yaygın olarak bulunan sağlam, yerel bir tür olan gürgen tercih edildi.

dezeen.com

Yeşil cepheler sadece görsel amaçlı değil, mekansal olarak da deneyimlenmek üzere kurgulandı. Cephe insanları dinlenmeye, güneşlenmeye, rahatlamaya ve ayrıca binanın içinde ve dışındaki restoranlar ve gurme dükkanları deneyimlemeye davet ediyor.

dezeen.com

Detaylı bilgi için ingenhovenarchitects.com sitesini ziyaret edebilirsiniz. Tüm görseller dezeen.com web sitesinden alınmıştır.

Sevgiler.

You might be interested in …